نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: یه سری کارهای ساده ولی مهم در طراحی PCB

مدیر انجمن ایمان داودی آواتار ها
    تشکر شده 144 بار در 74 پست

یه سری کارهای ساده ولی مهم در طراحی PCB

با سلام .

حالا که قسمت PCB به انجمن اضافه شد، گفتم شاید گفتن یه چیزهای ساده ولی کاربردی در طراحی PCB کار مناسبی باشه. به هر حال برای هر کسی که به نحوی با کار طراحی درگیر هست، طراحی PCB بخش جدا ناپذیر کاره. من بعنوان کسی که کمی طراحی PCB انجام دادم نکاتی رو که به نظرم میرسه در ادامه میارم و امیدوارم دوستان هم کم لطفی نکنند و مطالب و تجربیات خودشون رو اضافه کنند تا انشا الله بشه یه مرجع کامل .
    این مطالب میتونه شامل نحوه طراحی انواع قطعات و کتابخانه ها ، اصول طراحی شماتیک و PCB ، استانداردهای موجود (مانند IPC) ، طراحی بهینه ، روش های چاپ ، بهترین شرکت های سازنده PCB و ... باشه .
    آنقدر به تاريكي لعنت نفرستيد ، يك شمع روشن كنيد.

2. کاربران زیر از این پست مفید ایمان داودی تشکر کرده اند:

aliavr (05-09-2015),giga0101 (08-04-2014),LightIran (08-04-2014)

مدیریت سایت LightIran آواتار ها
    تشکر شده 1,392 بار در 626 پست
    سلام
    بحث خیلی خوبیه به خصوص اینکه اکثر فعالین این انجمن خودشون سازنده برد مثل فلاشر هستن و یقینا تجربیاتی در این زمینه دارند. پس از دوستان تقاضا میشه مشارکت بکنند
    من چند مورد رو اول میگم:
    1- از طراحی مینیاتوری جدا پرهیز کنین چون به شدت حساس میشه و چون بردها معمولا به صورت دستی لحیم میشه به سادگی خطوط فیبر کنده میشه. حداقل سایز خطوط رو 0.5 میلی متر در نظر بگیرید مگر در مواقعی که طراحی SMD باشه و یا چاره ای نباشه!
    2- از گزینه Auto Route نرم افزارها استفاده نکنید. این گزینه شاید برای طراحی یه مادربرد 6 لایه کارآمد باشه ولی برای ساخت یه فیبر تک لایه در 99 درصد موارد نتیجه بد میده!
    3- سعی بکنین بحث نویز رو همیشه در نظر بگیرین! قرار دادن یه خازن کوچیک میتونه به راحتی جلوی خیلی از مشکلات مخصوصا تو بردهای میکروکنترلری رو بگیره!
    4- تا حد امکان از طراحی دو لایه پرهیز کنین چون هزینه های زیادی داره و علاوه بر این لحیم کاری هم به نسبت سخت تره!
    5- اگر برد شما در تعداد زیر 1000 عدد و دستی ساخته میشه از قطعات SMD استفاده نکنید چون شاید هزینه قطعه کمتر بشه ولی مدت زمان لحیم کاری بسیار بیشتر میشه!

من در همین حد توضیح دادم ولی هر کدوم از این گزینه ها خودش توضیحات بیشتری هم داره. که اگر فرصتی باشه و سایر دوستان اشاره نکنن خودم سعی میکنم توضیح بدم!البته من فقط به مبحث طراحی فیبر PCB توجه کردم و جناب مهندس داودی تجربه بیشتری در زمینه ساخت دارن و انشالا کامل توضیح میدن!
    You can if you want!Trust Me
    تنها غیرممکن غیرممکن است پس تلاش کنید!

4. کاربران زیر از این پست مفید LightIran تشکر کرده اند:

aliavr (05-09-2015),escop (03-02-2015),sayan (04-30-2015)

کاربر تازه وارد farafan_electronic آواتار ها
    تشکر شده 18 بار در 9 پست
    در مدارات میکرو کنترلری که تغییرات کوچک تغذیه باعث عملکرد نامطلوب مدار می گردد(در درایو های جریان بالا حتی با وجود خازن دیکوپلینگ)
    در این شرایط زمین بخش قدرت و بخش دیجیتال باید از هم تفکیک شده و هر دو به طور مستقیم به زمین منبع تغذیه متصل شود.

باز و بسته کردن مجوز های ارسال و ویرایش