صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14

موضوع: ساخت منبع تغذیه متغیر 0 تا 30ولت 3امپر

کاربر عادی hamed_avr آواتار ها
    تشکر شده 24 بار در 19 پست

ساخت منبع تغذیه متغیر 0 تا 30ولت 3امپر

سلام خدمت دوستان عزیز
    میخواستم یه منبع تغذیه خونگی با کیفیت درست کنم تو نت خیلی سرچ کردم مدارای زیادی دیدم ولی هیچکدوم خوب نبودن ومعلوم بود برای کارای ساده جواب میده
    فقط یکی تو سایت مهندس لاچینی دیدم که با pwmکنترل میشد یه الرسی دی هم برای نشون دادن اطلاعات داشت ولی ازش سر در نیاوردم
    شما یه مدار خوب و با کیفیت که ارزش ساخت داشته باشه میتونین معرفی کنید یا اصلا از اول برای شروع یه منبع خوب بحث کنیم تا به نتیجه برسیم
    خودم تا اونجایی که دانشگاه در مورد یکسو کردن یه چیزایی یاد گرفتم ادامش بدیم فک کنم مطالب خوبی یاد بگیریم
    ممنونم ازتون

2. کاربران زیر از این پست مفید hamed_avr تشکر کرده اند:

(IOJOI) (10-11-2014),aliavr (05-09-2015),sara20 (05-22-2018)

مدیریت سایت LightIran آواتار ها
    تشکر شده 1,440 بار در 641 پست
    سلام
    برای ساخت منبع تغذیه کامل می تونید از کتاب جناب آقای بخت آور یعنی مجموعه مدارهای الکترونیکی برای جوانان - جلد چهارم استفاده کنید. سالها پیش و در روزهای اول چاپ اون جلد بر اون اساس ساختم و به خوبی کار میکرد.فقط بعید میدونم پاسخگوی نیازهای امروزی رو بده چون اولا پاور سوئیچینگ نبود و در نتیجه باید از ترانس کاهنده که فضای زیاد و هزینه زیادی در برداشت استفاده میشد. فاقد هر گونه نمایشگر بود و باید با استفاده از نمایشگرهای خارجی که توی بازار موجود هستن جریان و ولتاژ اندازه گیری میشد.برای استفاده باید از جعبه اختصاصی استفاده کنید که معمولا وزن سنگین و قیمت بالایی دارن.در نهایت هم هزینه تمام شده اون بود که از نمونه های ایرانی و چینی موجود در بازار به یقین گرانتر میشد مخصوصا بعد از افزایش شدید قیمت مس نمیشه سمتش رفت!
    در کل برای بهره وری حداکثری و همینطور فضای کم و هزینه کمتر باید از منبع تغذیه سوئیچینگ استفاده بشه که به دلیل نیاز به طراحی های دقیق مخصوصا در بخش سلف ها و ترانس های مبدل از عهده افراد آماتور خارجه.در کل اگر دنبال منبع تغذیه کاربردی باشید یقینا و بهترین گزینه همون خرید انواع آماده ست که از 100 هزار تومان توی بازار موجود هستن ولی اگر برای مبحث یادگیری میخاین بله میشه روش مانور داد که البته چندان توصیه نمیشه.
    در کل اگر میل دارین روی این پروژه کار کنین سعی میکنم هر چیزی که در این مورد میتونم کمک و همراهی کنم!

موفق باشید
    You can if you want!Trust Me
    تنها غیرممکن غیرممکن است پس تلاش کنید!

4. کاربران زیر از این پست مفید LightIran تشکر کرده اند:

(IOJOI) (10-11-2014),aliavr (05-09-2015),sara20 (05-22-2018)

سلام مجدد
    بله حق با شما هست میدونم درسر کار و هزینه سختش بالا هست ولی هم اینکه دوس دارم یاد بگیرم هم اینکه دوس دارم از تجهیزاتی که خودم میسازم استفاده کنم
    ممنومم که منو راهنمایی میکنید
    من از اینجا شروع میکنم : ای سی LM350K
    دیتاشیتشو نگا کردم یه قسمت بود که تا خروجی 10امپرو جواب میداد ولی مهم ورودی مدار هست که فک کنم 35 ولت بود
    در مورد سوئیچینگ یه تحقیقاتی قبلا کردم ولی واقعا گیج کننده بود
    امیدوارم با راهنمایی شما اطلاعات مفیدی دستم بیاد. با یه نرم افزارم که برای طراحی منبع سوئیچینگ بود قبلا کار کردم ولی اسمش یادم نیست
    فک کنم مشکلترین قسمتش همون سلف و ترانساش باشن

6. کاربران زیر از این پست مفید hamed_avr تشکر کرده اند:

aliavr (05-09-2015),sara20 (05-22-2018)

مدیر انجمن ایمان داودی آواتار ها
    تشکر شده 146 بار در 74 پست
    مشکل اساسی این آی سی ها اینه که فرکانس خروجی قابل تغییر نیست و به همین دلیل نمیشه یه منبع تغذیه متغییر ساخت . مثلا آی سی lm2576 که یکی از مهمترین آی سی های منبع تغذیه سوئیچینگ هست فقط فرکانس 52khz رو تولید میکنه و بسته به بار خروجی، فقط عرض پالس تغییر میکنه .
    ساخت یک منبع تغذیه Buck غیر ایزوله با خروجی متغییر زیاد سخت نیست اما خیلی هم پیشرفته نیست که آزمایشگاهی باشه .
    آنقدر به تاريكي لعنت نفرستيد ، يك شمع روشن كنيد.

8. کاربران زیر از این پست مفید ایمان داودی تشکر کرده اند:

(IOJOI) (10-11-2014),aliavr (05-09-2015),LightIran (10-11-2014)

چه طور فرکانس تولید میکنن؟؟
    میشه یه کم بیشتر توضیح بدید؟

10. کاربران زیر از این پست مفید hamed_avr تشکر نموده اند:

aliavr (05-09-2015)

MD_ENG آواتار ها
    تشکر شده 203 بار در 106 پست
    با سلام

دوست عزیز میتونید از ماژولهای مبدل DC-DC LM2596 استفاده کنید و نیازی به ساخت و وقت گذاشتن هم نداره !

12. کاربران زیر از این پست مفید MD_ENG تشکر نموده اند:

aliavr (05-09-2015)

مدیریت سایت LightIran آواتار ها
    تشکر شده 1,440 بار در 641 پست
    آی سی LM350 یک آی سی رگولاتور خطی هست و میتونه ولتاژ خروجی از 1.2 ولت تا فکر کنم 30 ولت رو بده. برای تعیین خروجی هم از روش فیدبک مقاومتی به مانند آی سی LM317 استفاده میکنه. جریان خروجی محدودیت حدود 2 آمپری داره و در بیشتر از اون دچار مشکل میشه. البته میشه با افزودن یک ترانزیستور 2N3055 جریان خروجی رو افزایش بدین.
    مرجع برای طراحی مدار هم خود دیتاشیت آی سی هست که بهترین و مطمئن ترین مرجع هست.
    You can if you want!Trust Me
    تنها غیرممکن غیرممکن است پس تلاش کنید!

14. کاربران زیر از این پست مفید LightIran تشکر کرده اند:

(IOJOI) (10-13-2014),aliavr (05-09-2015)

مدیر انجمن ایمان داودی آواتار ها
    تشکر شده 146 بار در 74 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamed_avr نمایش پست ها
    چه طور فرکانس تولید میکنن؟؟
    میشه یه کم بیشتر توضیح بدید؟
    با سلام . عید سعید غدیر را خدمت همه ی عزیزان تبریک میگم و امیدوارم در این عید بزرگ موجبات شادی همه ی دوستان فراهم بشه ...

اساس کار این آی سی (LM2576) مبدل های Buck هست . در واقع این آی سی شامل قسمت های کنترلر PWM ، و سوئیچ یک مبدل باک هست .
    در این مبدل با تغییر ولتاژ ورودی یا بار خروجی ، به منظور تثبیت ولتاژ خروجی باید عرض پالس تغییر کند. این وظیفه را آی سی با استفاده از مدار فیدبک و کنترلر PWM انجام می دهد. به این ترتیب ولتاژ خروجی با ضریب رگولاسیون خط و بار خیلی عالی تثبیت می شود.

یه خبر خوش : توسط آی سی LM2576HVT-ADJ (نوع قابل تنظیم این آی سی موجود در بازار ایران با قیمت واقعا عالی) و مدار زیر، بهترین و ساده ترین گزینه با راندمان عالی در اختیار شماست .

اگر تمایل به ساخت دارین که مدار در اختیار شماست. ولی چنانچه مایل به بحث تخصصی تر هستید اگر فرصتی بود به کمک دوستان روی همین تاپیک ادامه خواهیم داد ...
    آنقدر به تاريكي لعنت نفرستيد ، يك شمع روشن كنيد.

16. کاربران زیر از این پست مفید ایمان داودی تشکر کرده اند:

(IOJOI) (10-13-2014),aliavr (05-09-2015),LightIran (10-13-2014)

منم این عید بزرگ رو به همه تبریک میگم
    ممنونم از توضیحی که دادید
    برای ورودی که 55 ولت هست چه کاری باید کرد؟
    تبدیل 220 برق شهر به این ولتاژ فک کنم مشک اصلی منابع تغذیه باشه

18. کاربران زیر از این پست مفید hamed_avr تشکر نموده اند:

aliavr (05-09-2015)

MD_ENG آواتار ها
    تشکر شده 203 بار در 106 پست
    دوست عزیز میتونید برید سیم پیچیها تا براتون ترانس 55ولت با آمپراژ دلخواهتون بپیچن و با کمک پل دیودی و خازن گذاری خروجیتون رو DC کنید
    زکات علم نشر آن است ...

20. کاربران زیر از این پست مفید MD_ENG تشکر نموده اند:

aliavr (05-09-2015)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

باز و بسته کردن مجوز های ارسال و ویرایش