نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: مشکل در تابلو LED - لطفا دوستان راهنمایی کنند

کاربر تازه وارد persi king آواتار ها
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

مشکل در تابلو LED - لطفا دوستان راهنمایی کنند

سلام

من با کمک آموزش های سایت یه تایلو با مشخصات زیر ساختم ولی به مشکلی در انتها برخوردم. محاسبات من رو نگاهی بندازید ببینید جایی اشنباه کردم یا نه:

تعداد کل led های در تابلو : 1050 عدد

نوع LED: قرمز با ولتاژ 2 تا 2.1 ولت و جریانی که روی جعبش نوشته 15 تا 20 میلی آمپر

کلا 6 تا دسته 175 تایی درست کردم و هر دسته 175 تا led با هم موازی هستن و این 6 سری 175 تایی رو با هم سری کردم. مقاومت و ... استفاده نکردم.

یه منبع تغذیه 2.5 آمپر 12 ولت هم به همشون وصل کردم و تابلو روشن شد.

اما سوال 1:
    جریان خروجی منبع تغذیه رو که با مولتی متر اندازه میگیرم 0.8 آمپر هستش پس با محاسبات من میشه 800ma * 12 V = 9600 mWatt

9600mWatt توان کل مصرفیمه، پی هر led مصرفی برابر 9600mWatt/1050=9.14mWatt داره که بنابراین حدودا 4.5 میلی آمپر داره جریان میکشه. حالا مشکل من اینه که بر طبق مشخصات روی جعبش باید بین 15 تا 20 میلی آمپر بکشه. ولتاژ 2 سر ledها رو هم که اندازه میگیرم 1.98 ولت هستش.

led هم از پاساژ امجد به عنوان بهترین جنس و دونه ای 95 تومان خریدم و تقریبا مدل گرون بازار بود.

و سوال 2:
    با این نحوه بستن مشکلی پیش نمیاد، چون مقاومت استفاده نکردم و یکراست به منبع وصلش کردم.

- - - - - به روز رسانی شده - - - - -

ضمنا مفتول نمره 4 مسی استفاده کردم و بنابراین اصولا مشکل از سیم نباید باشه. دوستان دیدم از نمره 0.5 استفاده میکنن که سیم مفتول من 8 برابر اونه.

مدیریت سایت LightIran آواتار ها
    تشکر شده 1,456 بار در 643 پست
    با سلام خدمت دوست عزیز
    در مورد سوالاتون باید عرض کنم روشی که شما انتخاب کردید اصلا روش توصیه شده ای نیست و به دلیل عدم وجود مقاومت هیچ کنترلی روی جریان وجود نداره برای همین سعی بکنین همیشه از روش سری-موازی و از مقاومت استفاده بکنید.
    جریان 4-5 میلی آمپر بدست آمده اصولا درسته چون ولتاژ مصرفی ال ای دی قرمز بالاتر و یا حدود 2 ولت هست. دیود برای بدست آوردن جریان بر فرض 15 میلی آمپر باید درست تغذیه بشه. در این حالت به دلیل عدم تغذیه مناسب ال ای دی در واقع به طور کامل فعال نمیشه و در ناحیه غیرخطی نمودارش قرار می گیره.
    چند نکته اساسی هم در توضیحات شما مشاهده کردم اینکه بارها ما تاکید کردیم جریان مصرفی ال ای دی رو به هیچ وجه در محدوده 15-20 میلی آمپر انتخاب نکنید چون در طول عمر تابلو به شدت تاثیر داره و نکته دوم هم عدم استفاده از مقاومت هست که روی جریان به هیچ وجه کنترلی وجود نداره.
    با این روشی که شما انتخاب کردین اصولا نباید انتظار تغییر در جریان داشته باشید مگر اینکه ولتاژ منبع رو حدود 0.5 ولت بالاتر ببرید تا ال ای دی ها فعال بشن که این مورد فقط در آداپتورهای سوئیچینگ فلزی وجود داره و با ولوم موجود روشون به راحتی قابل تغییره.
    نکته پایانی هم به هیچ وجه حرف فروشنده رو ملاک عمل قرار ندین و قبل از یقین از کسانی که تجربه داشتند بپرسید و در ضمن برای تست شدت نور همیشه با مقاومت و ولتاژ مناسب تغذیه کنید تا شدت نور درست رو مشاهده کنید.

موفق باشید
    You can if you want!Trust Me
    تنها غیرممکن غیرممکن است پس تلاش کنید!

کاربر تازه وارد persi king آواتار ها
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

ممنون

عکسهای بالا برای تابلو منه. ابعاد تابلو 125 در 75 سانتیمتره. 6 قسمتی که سری کردم رو دورش خط کشیدم که مشخص باشه. در مجموع 1050 عدد led استفاده شده. درمورد توضیحات شما من متوجه چند تا چیز نمیشم:

1- ولتاژ دو سر led های من الان 1.98 ولته. پی بر طبق نمودار اون باید 15ma جریان بکشه.من منبع ولتاژ رو جوری انتخاب کردم که دقیقا 15 بهش جریان برسه. حالا چرا فقط 5 میلی آمپر جریان میکشه؟ منظور شما از تغذیه درست اینه که ولتاژ اگه 0.05 ولت روی هر led بیشتر بشه و حدود 2.05 ولت بشه اینقدر توی نور تاثیر داره؟

2 - من یه جریان برای led ها میخوام و نمیخوام شدت نور رو تغییر بدم. مشکل این نصب من چیه و اگه مقاومت میزاشتم چه سودی برام داشت؟

3- روی جعبه led نوشته بود 15 تا 20 میلی آمپر. حالا شما میگید همین 4.5 میلی آمپری که بهش میرسه کافیه و ضرری نداره؟ به قول شما توی حالت غیر خطی نمودار led از لحاظ عمرش ضرری نداره؟

4- خوب یه مقاومت کلی نمیشه با همه سیستم سری کنم و کار اون مقاومت های کوچیک رو بکنه؟

5- جنس led من از مدل زیره و دونه ای 95 خریدمش. دقیقا توی چه دسته ای طبقه بندی میشه و کیفیتش چه جوریه؟

ویرایش توسط persi king : 11-26-2014 در ساعت 12:15 AM

مدیریت سایت LightIran آواتار ها
    تشکر شده 1,456 بار در 643 پست
    جواب سوالاتون رو به ترتیب میگم:
    1- شما یک عامل رو این وسط فراموش کردین و اونم ولتاژ خود آداپتوره!اون ولتاژ چند هست. نمودارهای ال ای دی مقادیر مطلق نیستند و با توجه به ماهیت نیمه هادی با کوچکترین تغییرات عوض میشن پس شما نباید انتظار این رو داشته باشین که چون روی نمودار ولتاژ مثلا 1.98 ولت دارای جریان 15 میلی آمپری هست پس باید اینجا هم همونجوری بدست بیاد.در ضمن من 0.5 ولت برای کل گفتم یعنی حدود 0.1 برای هر ال ای دی که یعنی میشه 2.1 ولت روی دو سر ال ای دی.
    2- مقاومت عامل تعیین کننده جریان در مدارات هست. شما الان همونطوری که مشاهده میکنین روی جریان کنترلی ندارین ولی اگر مقاومت میذاشتین با تغییر مقدار مقاومت جریانهای متغیری به ال ای دی میشد اعمال کرد.
    3- روی بسته درسته که نوشته 15-20 میلی آمپر ولی معنیش این نیست که باید در اون محدوده فعال باشه. به طور مثال شما ماشینی میخرین که روی کیلومترشمار زده 180 کیلومتر بر ساعت.چرا پس با سرعت 180 کیلومتر استفاده نمی کنین؟ اون محدوده جریان یعنی ال ای دی به صورت نرمال در اون بازه بیشتری درخشش نور خودش رو میتونه تولید کنه ولی به معنای این نیست که باید اون محدوده باشه. معمولا 10-12 میلی آمپر بازه مناسبی هست.
    4- مقاومت های ریز برای دسته های کوچیک هستن ولی برای دسته های بزرگ مقاومت بزرگ هم میخاد. مثلا 10 واتی که اصولا اگر محاسبات درست نباشه تابلو رو خراب میکنه.
    5- در مورد این جنس هیچ نظری ندارم چون از نزدیک باید تست کنیم که نکردیم. از سایر دوستان که استفاده میکنن جویا بشین.

در پایان با این روشی که شما استفاده کردین این جریان درسته و نباید انتظار دیگه ای داشته باشین و ربطی به ال ای دی نداره.حتی بهترین جنس ال ای دی هم دقیقا یا شبیه همین رفتار رو نشون میده.
    موفق باشین
    You can if you want!Trust Me
    تنها غیرممکن غیرممکن است پس تلاش کنید!

باز و بسته کردن مجوز های ارسال و ویرایش