یکی از مهمترین نکات در طراحی دکوراسیون داخلی، نورپردازی است. با نورپردازی مناسب می توان جلوه یک طراحی را بهتر کرد یا به کلی آن را از بین برد! این جایی است که طراحان دکوراسیون با تکنیسن های نورپردازی باید با هم کار کنند. به عنوان کسی که در زمینه نورپردازی فعالیت می کند، لازم است بعضی نکات را در مورد طراحی داخلی و تاثیر نور بر آن بدانید تا نتیجه نهایی کارتان چشم نواز تر باشد.
تمامی فضاهای یک خانه مهم هستند و نمی توان گفت اتاق خواب ارزش کمتری دارد یا طراحی نور سرویس بهداشتی مهم نیست. البته هر کدام ویژگی ها و ملزومات خاص خود را دارند. نور مناسب برای اتاق خواب، با نور مناسب اتاق نشیمن فرق دارد. به عنوان کسی که اصول فنی این کار را می داند، بهتر است کمی دید هنری نیز داشته باشید. در سال های اخیر استفاده از نور متمرکز در سقف کمتر شده و بیشتر طراحان به سمت استفاده از نورهای پراکنده و نورهای مخفی سوق پیدا کرده اند. لامپ پرنور متمرکز این روزها انتخاب مناسبی نیست و بیشتر افراد ترجیح می دهند از لامپ های ملایم در قسمت های مختلف خانه استفاده کنند.
این روزها دیگر به یک نوع منبع نور اکتفا نمی شود. روشنایی خانه ها را بهتر است از ترکیب لامپ های هالوژن، لامپ های استوانه ای و چراغ های رومیزی تامین کرد. نکته مهم این است که در بعضی فضاها، مثلا غذاخوری یا نشیمن، بهتر است از سیستمی استفاده کنید که قابلیت تنظیم نور داشته باشد. به این ترتیب ساکنان خانه با توجه به حال و هوای خود می توانند شدت نور را کم و زیاد کنند. توجه داشته باشید که کمدها و کابینت هایی با درهای شیشه ای نیز به تامین نور نیاز دارند.